Kobber eller hormon spiral
Hej. Jeres erfaringer med kobber eller hormon spiralen ?. Koster de en "bondegård" og kan man egentlig få tilskud ?. Jeg har som regel rimelige kraftige menstruationer. Vi skal ikke have flere børn.

Besvar
Sorter efter nyeste førstHormonspiral giver ikke de samme hormoner som p-piller .. Den kan ikke give blodpropper ..

Jeg har haft hormonspiral ... Jeg tog ikke på i vægt .. Den var virkelig god , blødte måske 2-3 gange om året i max 2 dage , ingen smerter ., jeg havde den i 3 år da vi gerne ville have en ny

Har selv haft kobber i 2 år. Det gjorde min mens utrolig kraftig, både mængden men også smerterne.. Til gengæld er der ikke hormoner i, og derfor er du uden risiko for blodpropper osv.

Rigtig dårlige erfaringer med hormon spiralen, jeg gav selv 1500 kroner for at få den sat i, men den lavede kun problemer for mig. Blødte hele tiden uden pauser.

Hmm har absolut heller ikke brug for væhtøgning. Tak for jeres input.

Jeg kender fl piger der har haft hormon spiral. Det vil jeg ikke anbefale. De har begge tager voldsomt på i vægt, og den ene har fået eksem/udslæt efter at have fået den isat. Hvad med kondom?
